U srijedu, 11. aprila, u nikšićkom hotelu ,,Onogošt“, u okviru Škole Ekološkog Aktivizma, održana panel diskusija na temu ,,Efekti industrijskog zagađivanja na životnu sredinu i zdravlje ljudi“.
Panel diskusiju su otvorili g-d Lloyd Tudyk, Šef OEBS-ovog programa Demokratizacija i g-đa Lidija Šćepanović, pomoćnica direktorke Agencije za zaštitu životne sredine.
Tematske prezentacije su održali g-đa Lidija Šćepanović, pomoćnica direktorke za monitoring, analizu io izvještavanje, iz Agencije za zaštitu životne sredine i dr Borko Bajić, iz Instituta za javno zdravlje.
Komentare na temu dali su i predstavnici JU ,,Centar za ekotoksikološko ispitivanje Crne Gore“, g-đa Danijela Šuković, pomoćnica direktora za laboratorijsko-tehničke poslove i glavna ekološka inspektorka g-đa Vesna Zarubica.
U veoma intezivnoj diskusiji koja je uslijedila učesnici/e su razmijenili mišljenja i argumente oko crnih ekoloških tačaka, kao što su Željezara i KAP, o načinima tretiranja otpada, potrebi izgradnje deponije za opasni otpad, uticaju rada industrijskih zagađivača na zdravlje ljudi, ali i o inicijativama za zaštitu prirode poput Gornjepoljskog Vira, najpoznatije estavele u Dinaridima, učešću javnosti u donošenju odluka iz oblasti životne sredine, te (ne)postojanju volje donosioca odluka na najvećem nivou da se stanje u oblasti životne sredine značajno unaprijedi.
Pored polaznika/ca programa Škola Ekološkog Aktivizma, na panelu, kojim je moderirao Aleksandar Perović, izvršni direktor Ekološkog pokreta ,,OZON“, učestvovali su i predstavnici/e lokalnih uprava Podgorica, Pljevlja i Nikšić, Zavoda za zaštitu prirode Crne Gore, Filozofskog fakulteta, nevladinih organizacija i zainteresovanih građana/ki.
Panel je cijelo vrijeme bio otvoren za medije.