Ekološki pokret ,,OZON” poziva Vladu Crne Gore da sa javne rasprave povuče Nacrt Strategije razvoja energetike do 2030. godine sa Strateškom procjenom uticaja na životnu sredinu, jer je očigledno da se prvo mora donijeti jasna odluka šta dalje raditi sa Kombinatom aluminijuma Podgorica (KAP), kao najvećim potrošačem, pa tek onda razvijati planovi i kalkulisati sa energetskim bilansom.
Smatramo da smo kao društvo već odavno iscrpili sve razloge za prolongiranje donošenja konačne odluke dokle tolerisati enormno veliku ekološku-ekonomsku štetu koju prouzrokuje insistriranje na neodrživom načinu rada KAP-a, te da jasne preporuke referentnih institucija kakve su Svjetska banka i Međunarodni monetarni fonf (MMF), ne ostavljaju drugi izbor osim onog koji je jasan svima koji stavljaju javni ispred privatnog interesa, a to je gašenje fabrike.
Imajući u vidu da se radi o zaokretu koji sa sobom nosi i značajne izazove u dijelu rješavanja socijalnog programa za radnike KAP-a, što će sigurni smo građanima Crne Gore, koji će i to finansirati, lakše pasti nego nameti uvedeni za mobilne telefone, brojila, kablovsku televiziju ili povećanje PDV-a na 19%, čime su se vraćali tuđi dugovi i neosnovano date garancije, sumnjamo da se javnom raspravom za nacrt strategije razvoja energetike do 2030. godine pokušava skrenuti pažnja javnosti sa suštine problema.
Treba se svakako podsjetiti i postojećih ekoloških problema koji su posledica višedecenijskog nepravilnog odlaganja industrijskog otpada, a što će, ukoliko Svjetska banka odobri kredit od više desetina miliona eura, opet platiti građani Crne Gore.
Bez želje da budemo maliciozni moramo primjetiti da smo zbog pogrešne ekonomske politike, te visedecenijskog zanemarivanja ekoloskih problema, dovedeni u ,,Lose-Lose” (gubitak-gubitak) situaciju, čime smo izgubili mogućnost za ulaganje u neke perspektivne oblasti kao što su poljoprivreda, turizam ili obnovljivi izvori energije. Da ne pričamo o usavršavanju stučnih kadrova ili podsticanju inovacija.
Kako je ustavom deklarisana ekološka država Crna Gora potpisnica i Arhuske konvencije, međunarodnog ugovora koji građanima garantuje učešće u donošenju odluka koje se tiču životne sredine, Ekološki pokret ,,OZON” smatra da ukoliko Vlada ne zaštiti javni interes, civilno društvo mora pokrenuti inicijativu za organizovanje referenduma na kom bi građani odlučili da li žele ići putem održivog razvoja ili ne.
Odgovor na ovo pitanje bi bio i jasna poruka šta raditi sa posrnulim industrijskim gigatnom, kome je sudbina neizvjesna do kraja 2013-te a kamoli 2030. godine, do kada se u nacrtu strategije razvoja energetike Crne Gore projektovala proizvodnja punim kapacitetima u KAP-u i Željezari, najvećim potrošačima električne energije.
Nadamo se da će Vlada prepoznati opravdanost i dobronamjernost našeg reagovanja i povući nacrt zelene knjige sa javne rasprave, kako bismo se svi koncentisali na aktuelni problem sa KAP-om, jer od toga izvjesno je zavisi kvalitet života u Crnoj Gori čak i mnogo duže od 2030. godine.
Aleksandar Perović, direktor