Podgorica/Nikšić/Pljevlja
Neformalna koalicija organizacija civilnog društva koju čine nevladine organizacije iz Za vode Podgorice, Centar za zaštitu i posmatranje ptica, Trofta, sa sjedištem u Podgorici, pljevaljske Breznica, REA Zelena akcija, Lokalno omladinsko vijeće i Da zaživi selo i Sportsko ribolovni klub ,,Bistro” iz Pljevalja, Društvo mladih ekologa Nikšić i Ekološki pokret ,,Ozon”, sa sjedištem u Nikšiću, poziva Ministarstvo poljoprivrede i ruralnog razvoja da razmotri mogućnost povlačenja Javnog oglasa za ustupanje ribljeg fonda u ribolovnim vodama u Crnoj Gori zbog nepostojanja adekvatne infrastrukture za pravilno upravljanje ovim važnim prirodnim resusrom.
Zabrinuti zbog stanja na terenu, lošeg upravljanja vodenim resursima, izraženog krivolova, nepostojanja adekvatnog inspekcijskog nadzora kada je slatkovodno ribarstvo u pitanju, i konačno komentara Evropske Komisije u poslednjem Izvještaju o napretku za oblasti 13. Ribarstvo i 27. Životna sredina i klimatske promjene smatramo da je prije.nego što se nekom ustupi riblji fond potrebno značajno unaprijediti zakonsku regulativu, ali i uraditi Nacionalnu strategiju za pravilno upravljanje ribljim fondom u ribolovnim vodama Crne Gore, koja će dati smjernice kako uspješno prevazići postojeće izražene problem.
Kako Javni oglas ima prilično dug niz nedostataka, poput nepostojanja važećih Ribolovnih osnova za većinu vodotokova u zemlji (Ribolovnom osnovom Država popisuje inventar/riblji fond i u skladu sa procijenjenim stanjem, određuje načine upravljanja istim u periodu od šest godina, koliko Osnova ima validnost) čime Ministarstvo ne ispunjava Zakonom propisano pravo da predaje na upravljanje riblji fond za čiju brojnost i opšte stanje nema validne informacije, ubjeđeni smo da bi ustupanje ribljeg fonda u ovakvim uslovima bio preveliki rizik, što svakako nije javni interes.
Na objavljenoj listi ribljih vrsta koje sektor u ovom Oglasu „prepoznaje“, nema nekoliko plemenitih, ugroženih pa i endemeskih vrsta. Očit primjer je lista objavljena za vodotokove Opštine Podgorica, na kojoj nijesu navedene tri vrste: Zetska mekousna pastrmka (Salmo obtusirostris zetenzis Heckel 1951), Glavatica (Salmo marmoratus) i Skobalj od kojih su prve dvije uvrštene na IUCN listu vrsta pred istrebljenjem, a treća je jako važna za lanac ishrane.
Kako Zakon o slatkovodnom ribarstvu datira iz 2007 godine a Nacionalni strategijski plan – razvoj ribarskog sektora Crne Gore za period od 2009-2013 nije donio potrebna unapređenja jasno je da bi ustupanje ribljeg fonda na tri godine pod ovakvim uslovima dodatno pogoršalo i onako zabrinjavajuće stanje na terenu, a sigurni smo bilo u suprotnosti sa preporuka EU kada je ova oblast u pitanju.
Upravo zato predlažemo resornom Ministarstvu da povuče Javni oglas i pokrene potrebne promjene zakonske regulative i ostalih dokumenata poput Ribolovnih osnova i Nacionalne strategije za pravilno upravljanje ribljim fondom u ribolovnim vodama Crne Gore uz adekvatno učešće zainteresovane javnosti.
Nadamo se da će resorno Ministarstvo prepoznati dobronamjernost našeg predloga i da ćemo imati mogućnost dati doprinos unapređenju stanja u oblasti slatkovodnog ribarstva ali i upravljanja vodenim resursima, što je po nama neraskidivo povezano.