Agencija za zaštitu životne sredine, Ekološki pokret ,,OZON“, Kancelarija UNDP u Crnoj Gori iDigitalizuj.Me organizovali u konferencijskoj sali hotela “Grand”, u Prijestonici Cetinju, u srijedu, 15. maja 2013. godine, konferenciju “Primjena modernih tehnologija u svrhu monitoringa životne sredine”.
U uvodnom dijelu konferencije govorili su Aleksandar Bogdanović (gradonačelnik Prijestonice Cetinje), Daliborka Pejović(državna sekretarka, Ministarstvo održivog razvoja i turizma), Rastislav Vrbensky (UNDP) i Albertus Jansen (Evropska Agencija za životnu sredinu, Eye on Earth).
G-đa Pejović je ukazala na činjenicu da ustavno opredjeljenje ekološke države još više obavezuje na unapređenje i zaštitu životne sredine.
G-din Vrbensky je kazao da je prvi put da su se u jednoj prostoriji okupili predstavnici digitalne zajednice, NVO sektora u oblasti zivotne sredine i institucija iz oblasti životne sredine da razgovaraju o tome kako zajedno mogu da adresiraju problem u oblasti zivotne sredine, da koristenje novih tehnologija I drustvenih mreza omogucava aktivnije ukljucivanje gradjana u process monitoring zivotne sredine I u process donosenja odluka sto doprinosu demokratizaciji procesa, kao i da su građani Crne Gore spremni da preuzmu odgovornost za kvalitet životne sredine.
U ovom dijelu Konferencije istaknuta je neophodnost kvalitetne međusektorske saradnje i pravovremenog informisanja javnosti, čime bi se uticalo i na povećanje interesovanja javnosti za učešće u donošenju odluka koje se tiču životne sredine.
G-din Jansen iz Evropske Agencije za životnu sredinu predstavio je suštinu platforme Eye on Earth koja je razvijena kako bi omogućila javnosti da kontinuirano i aktivno učestvuje u praćenju kvaliteta životne sredine. Upoznavajući prisutne sa aplikacijama za praćenje kvaliteta vazduha, vode i buke, g-din Jansen je ukazao i na mogućnost primjene mobilnih telefona i društvenih mreža u svrhu monitoringa životne sredine, odnosno izvještavanja nadležnih insitucija sa terena.
Snežana Marstijepović iz UNDP je predstavila platformu za mapiranje neuređenih smetlišta, koristeći akciju čišćenja Ševrlje koja je bila uvod u Konferenciju kao primjer iz prakse.
Lidija Šćepanović ,VD direktora Agencije za zaštitu životne sredine je dodijela nagradne vaučere za korisnike. Nagrade su obezbijedili Savjet Ekološkog pokreta ,,OZON“ (tri android telefona) i Pivara ,,Trebjesa“ AD Nikšić (10 kompleta karata za Lake fest).
Moderator događaja je bila Maša Đikanović, suosnivač i predsjednica Digitalizuj.Me.
U prvoj panel diskusiji pod nazivom “Regionalna saradnja u oblasti životne sredine i uloga mreže Arhus centara“, kojom je moderirao direktor E.P. “OZON“, Aleksandar Perović, govorili su: Albertus Jansen (predstavnik Evropske Agencije za životnu sredinu „Eye on Earth“) i Nikola Golubović (pomoćnik direktora, Agencija za zaštitu životne sredine).
U uvodnoj prezentaciji koja je bila primjer iz prakse u EU, predstavljen je model korišćenja društvenih mreža (facebook, twitter, flickr) u svrhu monitoringa životne sredine kroz više namjenskih platformi koje koristi Evropska agencija za životnu sredinu, u prvom redu Eye on Earth.
Nakon toga predstavljen je način na koji je vođena kampanja ,,DOKLE!?“ za sprečavanje nepravilnog odlaganja otpada na Vasovim vodama, koja je imala ubjedljivo najviše medijskog prostora u prethodne dvije godine, a gdje su najviše korišćene upravo društvene mreže prije svih facebook i dostupne alatke kao što je Google earth.
Takođe, predstavljena je i uloga Arhus centara u Crnoj Gori, kada je saradnja sa građanima u pitanju i ideja osnivanja prvog regionalnog Arhus centra koji bi bio korak dalje i koji bi uticao na jačanje regionale saradnje kada je oblast životne sredine u pitanju ali i bolje informisanje zaintersovane javnosti, gdje su savremeni komunikacioni modeli i društvene mreže velika prednost.
Dat je i osvrt na dosadašnja iskustva u radu, a predstavljeni su i planovi koji su povezani sa korišćenjem savremenih tehnologija i društvenih mreža, prije svega kroz funkcionalni portal koji je razvijen na osnovu potreba Arhus centara.
Na drugoj panel diskusiji pod naslovom “Kako primjena novih tehnologija može unaprijediti saradnju vlade, medija i civilnog društva u oblasti životne sredine“ učestvovaće pored ostalih i Žarko Miranović(administrator Faceboook strane „Lice Crne Gore“), Bojana Bošković (pomoćnica ministra za finansijski sistem i unapređenje poslovnog ambijenta) i Milica Novaković, novinarka ND Vijesti. Moderatorka je Damira Kalač, novinarka i zamjenica urednika portala Vijesti.
I drugi panel, takođe je bio izuzetno dinamičan uz aktivno učešće publike i bazirao se na iskustvima iz prakse kada je riječ o upotrebi savremenih tehnologija i društvenih mreža, konkretno facebook i twittera.
Posebno zanimljiva su bila iskustva administratora Facebook stranice ,,Lice Crne Gore“, konkretno u dijelu komunikacije sa nadležnim institucijama ali i novinarke Nele Lazarević, koja se putem skype-a uključila iz Italije, i predstavila više aplikacija i platformi koje su namjenskog karaktera za mapiranje nelegalnih deponija i izgajivače voća i povrća.
Kroz konkretne primjere se razgovaralo o uočenim mogućnostima za unapređenje komunikacije na relaciji građani – nadležne institucije, što je svakako dobra strana ovakvih dešavanja i nešto što je preduslov većeg interesovanja javnosti za učešće u odlučivanju.
Akcentovana je upotreba dostupnih tehnologija a na primjerima iz prakse se pokazalo da dizajn i vizuelni efekat nije presudan za njihovu efikasnost i uticaj.
Tema treće panel diskusije bija je “Kako primjena novih tehnologija može pomoći u svrhu monitoringa životne sredine“ e, a na njoj su govorili +Miloš Milošević (suosnivač i izvršni direktor studija za interaktivni dizajn Fleka) i Dimitar Trajanov (dekan Fakulteta Informacionih Nauka i Kompjuterskog Inžinjerstva, Skoplje). Moderatorka je bula Biljana Gligorić, suosnivačica i programska menadžerka Centra za održivi prostorni razvoj “EXPEDITIO”.
Treći panel ,,Primjena novih tehnologija u svrhu monitoringa životne sredine“ obilježile su prezentacije online servisa ,,Heroj.me“ i ,,Budi odgovoran“ koji su namjenjeni građanima, sa ciljem da podstaknu građanski aktivizam.
Ovi servisi su razvijeni kako bi se podstakao građanski aktivizam ali i efikansiji rad nadležnih institucija.
Ovaj panel je imao i regionalni kontekst jer je predstavljeno i iskustvo primjene sličnih servisa i aplikacija u Makedoniji koji su razvili mobilnu aplikaciju za potrebe monitoringa i ranog reagovanja u slucaju vanrednih situacija kao sto su naprimjer poplave, idr.
Razgovarano je i o opravdanosti razvoja više sličnih servisa, kao i o biznis ambijentu za takve projekte i ukazano da su vjerovatno najefikasniji oni servisi koji su razvijeni od samih institucija, jer su zasnovani na njihovim potrebama.
Predstavljen je i globalni projekat ,,Air Quality Egg“, koji je rađen za potrebe monitoringa kvaliteta vazduha i koji se realizuje u Crnoj Gori, odnosno platforma koja je razvijena za njegovu potrebu.
U ovom projektu, koji je prije svega namijenjen građanskom monitoringu životne sredine, između ostalih uključene su i institucije koje rade zvanično praćenje kvaliteta vazduha – Zavod za hidrometeorologiju i sezmologiju Crne Gore i Centar za ekotoksikoloska ispitivanja Crne Gore, koje rade uporednu analizu podataka koje očitavaju AQE senzori i mjerne stanice koje koriste ove institucije.
ZAKLJUČCI KONFERENCIJE
– Neophodnost međusektorske i regionalne povezanosti uz kontinuiranu primjenu savremenih tehnologija;
Da bi se postigli dobri rezultati, naročito jer je riječ o novim tehnologijama, kao jedan od ključnih faktora izdvaja se kvalitetna komunikacija i razmjena iskustava svih relevantnih aktera, kako u zemlji tako i u regionu.
– Promovisati model aktivnih institucija koje idu ka građanima, gdje funkcionalni servisi zasnovani na primjeni savremenih tehnologija imaju veliki značaj;
Male zemlje imaju i svoje povoljnosti kada je u pitanju model saradnje institucija i građana, pa je neophodno da i nadležni kontinuirano rade na animiranju građana za aktivnije učešće u procesu donošenja odluka, kroz razvoj i primjenu namjenskih servisa i alatki, razvijenih na savremenim tehnologijama, koji ne iziskuju veliki napor ili dodatne troškove. Koristenje novih tehnologija i društvenih mreža omogućavaju aktivno ukljucivanje gradjana u monitoring zivotne sredine i u proces donosenja odluka. Tacna i pravovremena informacija (u realnom vremenu ili skoro realnom vremenu) je kljucna za brzo, odgovorno i efikasno donosenje odluka za donosioce odluka u drzavnim institucijama.
– Koristiti dostupna tehnološka rješenja za jačanje građanskog aktivizma i efikasniji rad institucija sistema.
Primjenom i promocijom savremenih tehnoloških rješenja, popularnih društvenih grupa, utiče se na podizanje svijesti javnosti o građanskoj odgovornosti, a posredno i na efikasniji rad institucija sistema, jer je građanski monitoring u suštini veoma podsticajno sredstvo za kvalitetniji i profesionalniji pristup dobijenim nadležnostima.
I doprinosi demokratizaciji proseca pracenja stanja zivotne sredine u Crnoj Gori.
Sva dešavanja sa Konferencije mogla su se pratiti i u realnom vremenu+u uz hashtag #ICT4Env.
Više informacija:
aleksandar.perovic@ozon.org.me
Povezani linkovi:
http://digitalizuj.me/2013/05/ict4env-live-uzivo-sa-konferencije-na-cetinju/