Nikšić, 28/06/2013
Djelovodni broj 39-13/01
MINISTARSTVO EKONOMIJE
Predmet: Javna rasprava o Nacrtu Strategije razvoja energetike do 2030. godine sa Strateškom procjenom uticaja na životnu sredinu
Poštovani/a,
Ekološki pokret ,,OZON“ je zbog aktuelnih dešavanja vezanih za neizvjesnost opstanka Kombinata aluminijuma Podgorica (KAP), naročito imajući u vidu preporuke Svjetske banke i Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) kao i Evropske Komisije koje se tiču daljeg subvencioniranja KAP-a, tokom javne rasprave za Nacrt Strategije razvoja energetike do 2030. godine, sa Strateškom procjenom uticaja na životnu sredinu, javno pozvao Vladu Crne Gore da povuče ove dokumente iz procedure, jer su razvijeni na neodrživoj pretpostavci da će KAP i Željezara raditi punim kapacitetima u periodu koji se njima obuhvata.
Zaista smatramo apsurdnim komentarisati ove dokumente, naročito jer je u ovom trenutku i najvećim laicima jasno da KAP i Željezara imaju problema da održe proizvodnju i na minimumu do kraja tekuće, a kamoli na maksimumu do 2030. godine, uz to poslujući u suprotnosti sa važećim zakonima.
Konkretno mislimo na dokazane činjenice – nezakonito napajanje električnom energijom kada je KAP u pitanju, odnosno poslovanje bez ekološke saglasnosti na ,,novu“ opremu, kada je Toščelik Nikšić u pitanju.
Ovo je bilo veoma važno sagledati u samoj SWOT analizi, koja je trebala biti osnova za dalju razradu Nacrta strategije.
Na žalost, u ovom djelu Nacrta zelene knjige, sem propusta ključnih elemenata, očigledno je nepoznavanje suštine SWOT analize, odnosno miješanja pojmova i njihovog razvrstavanja po namjenskim kolonama, čime ova metoda nije poslužila svrsi.
Takođe, ono što je po nama još jedan od apusrda Nacrta zelene knjige jesu ponuđene alternativne varijante, koje kao da su birane da to u suštini ne budu, već su navedene iz razloga da se referntni scenario učini superiornijim, naročito za najširu laičku javnost, a što je naša organizacija ukazala i tokom anketiranja za potrebe Strateške procjene uticaja na životnu sredinu tog dokumenta.
Potpuno prirodno bi bilo za očekivati da se u Nacrtu Strategije razvoja energetike do 2030. godine, sa Strateškom procjenom uticaja na životnu sredinu, gdje se tvdri da je energetika uz turizam i poljoprivredu najvažnija strateška grana, ponude i precizne analize i projekcije kako bi građani/ke Crne Gore mogli da sagledaju ekonomske benefite od referentnog scenarija.
Ovo je naročito važno zbog činjenice da se referentnim scenarijom, odnosno njegovom realizacijom, nesporno nanose značajne štete po kvalitet životne sredine i trajno narušava ekosistemska harmonija u pojedinim djelovima, što se mora takođe iskazati ekonomskim parametrima kako bi se mogla kvalitetno sagledati cijela situacija prije donošenja konačne odluke.
Crna Gora je potpisnica Arhuske konvencije koja zainteresovanoj javnosti između ostalog garantuje pravovremeno i tačno informisanje i mogućnost učešća u donošenju odluka koje se tiču životne sredine, a zbog svega navedenog mišljenja smo da to nije suštinski ispoštovano u Nacrtu Strategije razvoja energetike do 2030. godine sa Strateškom procjenom uticaja na životnu sredinu, što je po nama i razlog da se vrate na ponovnu izradu.
Pokušali smo sa više autorskih tekstova objavljenih u najtiražnijim štampanim medijima dati doprinos javnoj raspravi i ukazati na opravdanost i dobronamjernost predloga da se dokumenti povuku sa javne rasprave i time pokaže spremnost za argumentovani dijalog, odnosno prihvatanje činjeničnog stanja, što na žalost nije dalo očekivani efekat.
Na samoj kraju, imajući u vidu krucijalnu važnost Strategije razvoja energetike i obavezu prema generacijama koje dolaze, još jednom ističući dobronamjernost naših komentara i akcentujući potrebu uključivanja zainteresovane javnosti u najraniju fazu izrade tog dokumenta, kao i Strateške procjene uticaja na životnu sredinu, smatramo da je jedino ispravno uraditi novi referentni scenario baziran na realnim i održivim projekcijama, kao i razraditi alternativne varijante koje zaista služe toj svrsi.
U nadi da ćete prihvatiti naše predloge, spremnost da eventualno dodatno obrazložimo bilo koju od iznesenih teza,
S poštovanjem,
Aleksandar Perović, direktor Ekološkog pokreta ,,OZON“