Lokalna uprava opštine Rožaje licemjerna po pitanju deponovanja otpada, Vlada da ispuni dato obećanje oko sanacije Vasovih voda
Ekološki pokret ,,OZON“ u konktekstu najnovijih dešavanja oko izbora lokacije za privremeno odlagalište otpadom u Beranama, odnosno miješanja lokalne uprave Opštine Rožaje u unutrašnja pitanja opštine Berane smatra da je riječ o još jednom pokušaju manipualcije javnosti iza kojeg stoji prepoznatljiv rukopis interesne grupe koja se vodi isključivo ličnim i partijskim interesima.
U momentu dok se lokalna uprava opštine Rožaje ,,brine“ o negativnim uticajima odlaganja otpadom na teritoriji susjedne opštine, u njihovom dvorištu gori gradska deponija koja nalazi se u neposrednoj blizini rijeke Ibar, što je najrelevantiji pokazatelj stvarne zabrinutosti lokalne uprave opštine Rožaje za životnu sredinu i zdravlje ljudi.
Umjesto da vode brigu gdje recimo završava klanični otpad iz mesne industrije iz te opštine ili kako spriječiti da svi vodotoci budu tekuće deponije, jer npr u rijeci Ibar, u čijoj se neposrednoj blizini nalazi gradska deponija, završavaju značajne količine različitih vrsta otpada, pa i opasnog, Predsjednik Kalač uz logističku podršku onih kojima životna sredina svakako nije među prioritetima, daje sebi za pravo da se bavi komunalnom infrastrukturom druge opštine, zaboravljajući pritom da nije uvažavao višegodišnju opravdanu borbu mještana Beransela, već je zajedno sa lokalnim parlamentom podržao ideju da se na toj lokaciji gradi regionalna deponija upkros nespornom negativnom uticaju na životnu sredinu i zdravlje ljudi.
To što opština Rožaje nema zakonom definisan način upravljanja otpadom nikako ne može da se dovede u pitanje sa neuspjehom projekta sanitarne deponije u Beranama za koji ne postoji ni potrebna projektna dokumentacija i dozvole, već isključio sa nesposobnošću aktuelne lokalne uprave na čelu sa iznenada ekološki osvješćenim čelnicima, koja nije bila u stanju ni da ispuni uslove definisane članom 78. Zakona o upravljanju otpadom, koji se tiču privremenog odlagališta otpada i zašta treba da snosi odgovornost.
Nakon što smo u saradnji sa Fondacijom „Pomoć – Akcija za sjever“ terenskim posjetama provjerili stanje na sjeveroistoku Crne Gore, Ekološki pokret ,,OZON“ će pokrenuti inicijativu za plaćanje naknade za sav komunalni otpad koji je uskladišten na privremenim deponijama duže od godinu dana, što je u skladu sa članom 78 Zakona o upravljanju otpadom, pa od sakupljenih sredstava, jer je riječ o potencijalno velikoj cifri, neka se počne sa unaprijeđenjem infrastrukture potrebne za uspostavljanje pravilnog sistema upravljanja otpadom u zemlji.
Kako se ne bi oštetili građani predložićemo da se naplaćena sredstva od lokalnih uprava ponovo ulažu u iste lokalne zajednice, čime će se zaštiti javni interes.
Što se tiče izazova sa kojima se nosi nova lokalna uprava opštine Berane, treba precizno istaći da je Vlada Crne Gore opredjelila sredstva za sanaciju Vasovih voda, neprikladne lokacije za koju nijesu postojali uslovi ni da se uvede u kontekst privremenog odlagališta a kamoli potrebne dozvole za izgradnju regionalne sanitarne deponije, čime se preuzela i obaveza na državnom nivou da se doprinese rješavanju problema smeća iz te opštine, koje je isključivo zbog nesposobnosti bivše garniture lokalne uprave uzurpiralo cijelu Crnu Goru, odnosno prevazišlo okvire lokalnog problema.
Ekološki pokret ,,OZON“ smatra da je neophodno promijeniti sam pristup strategiji upravljanja otpadom u Crnoj Gori i otvoriti mogućnost i za nove savremene tehnologije, koje bi u zavisnosti od specifičnosti i kvaliteta životne sredine u pojedinim opštinama bilo moguće primjeniti.
Mišljenja smo da su lokacije za privremeno skladištenje otpada poptuno promašena ideja i da je potrebno odmah početi sa prevencijom i primarnom selekcijom otpada u domaćinstvima, uz uvođenje podsticajnim mjera za one koji poštuju Zakon, kao i sankcija za sve koji ga svjesno krše.
Reciklažom takvog otpada moguće je dobiti i značajna sredstva koja bi se takođe ulagala u infrastrukturu, pa bi tako dodatno punio pomenuti fond od naplate kazni lokalnim upravama.
Nadamo se da će i ovo naše reagovanje doprinijeti prije svega boljem razumijevanju javnosti kada je problematika upravljanja otpadom u pitanju i onima koji su mislili da se može manipulisati ekološkim problemima poslati poruka da je to prevaziđena taktika.
Uostalom upravo na primjeru Vasovih voda, vidjelo se da će ekološki problemi, koji su suštinski i životni, u velikoj mjeri uticati i prilikom izbora kome dati povjerenje na lokalnim i državnim izborima, što je i logično obzirom na Ustavnu odrednicu ekološke države.
Na samom kraju ističemo da je Ekološki pokret ,,OZON“ kao i uvijek spreman da doprinese rješavanju problema upravljanja otpadom i kada su lokalne uprave opština Rožaje i Berane, kao i sve druge, u pitanju, ali i resorno Ministarstvo održivog razvoja i turizma koje kreira i nacionalnu strategiju upravljanja otpadom i zakonsku regulativu u ovoj oblasti
Ekološki pokret ,,OZON“