Reagovanje na tekst ,,Lokaciju odredila opština” objavljen u Dnevnim novinama DAN, u subotu 27.jula 2013. god.
Ekološki pokret ,,OZON” još jednom izražava nezadovoljstvo načinom na koji se Ministarstvo održivog razvoja i turizma, krovna institucija u oblasti upravljanja otpadom, odnosi prema ekološkoj katastrofi na Vasovim vodama koja građanima MZ Beranselo i opštine Berane ugrožava Ustavom garantovano pravo na život u zdravoj životnoj sredini.
Ne samo da nije tačno već je i maliciozno prebacivanje krivice isključivo na lokalnu upravu opštine Berane, odnosno u javnost plasirati još jedan manipulativni pokušaj amnestiranja od odgovornosti za postojeće katastrofalno stanje na Vasovim vodama, jer je svakom jasno da se bez saglasnosti resornog Ministarstva nije mogla zloupotrebljavati nadležnost i svjesno kršiti važeći Zakon o upravljanju otpadom, a što se dešava više od 7 godina.
Takođe, podsjetićemo da je od samog početka izbora lokacije Vasove vode za regionalnu sanitarnu deponiju, bilo jasno da postoji makar jedan eliminatorni faktor, udaljenost od rijeke Lim, što je i dokazano sa dva kontrolna elaborata geodetskih mjerenja, koja su finansirali Ekološki pokret ,,OZON” i građani Berana, odnosno resorno Ministarstvo. Ovdje ćemo podsjetiti da je tada dokazan eliminatorni faktor i da je trebalo obustaviti sve dalje radove, procesuirati odgovorne za nepravilnosti i tražiti alternativno rješenje.
Ali tu je upravo resorno Ministarstvo odigralo ključnu ulogu i odlučilo se da radi na promjeni projektne dokumentacije i Pravilnika, kojim se pokušalo pogrešno rješenje uvesti u zakonski okvir. Podjećamo i da je taj Pravilnik o izboru lokacije promjenjen na potpuno netransparentan način i bez mogućnosti da zainteresovana javnost utiče na njegovu suštinu.
Da se resorno Ministarstvo jasno svrstalo na jednu stranu, onu koju zastupa lokalna uprava, potvrđuje i to što nije ispoštovana volja građana MZ Beranselo iskazana na mjesnom referendumu, što je i suština Arhuske konvencije koju upravo uz Skupštinu Crne Gore treba najviše da poštuje Vlada, odnosno Ministarstvo održivog razvoja i turizma kao nadležno.
Umjesto što se poziva na nalaz ekspertskog tima, koji je svojevoljno promijenio programski zadatak, čime se poništio Sporazum lokalne uprave i mještana, mnogo bi bolje bilo da resorno Ministarstvo obezbijedi efikasnu i neselektivnu primjenu važećih zakona.
Takođe, mogli su se makar jednom domaćinstvu u Crnoj Gori obezbijediti uslovi za selektivno odlaganje otpada, čisto da se počne sa konkretnim stvarima, umjesto što su se sredstva trošila na dokumenta koja će potpuno smo sigurni završiti na smetlištima. Nadamo se da će makar biti reciklirana.
Ostajemo kao i do sada otvoreni za svaki vid saradnje koji ide u prilog zaštiti javnog interesa, što činimo i ovaj put ukazivanjem na suštinu problema i trudeći se da se argumenti i tačne informacije pružaju svim građanima Crne Gore, kako bi i učešće javnosti u donošenju odluka iz oblasti životne sredine bilo obezbijeđeno na zavidnom nivou.
Naročito nam je bitno da se u Skupštini Crne Gore tokom Premijerskog sata i poslanička pitanja i odgovori baziraju na činjenicama a ne da se populističkim nastupima i demagoškim pristupom pokušavaju postići jeftini politički poeni.
Životna sredina u Crnoj Gori je svih nas i tu potpuno slažemo da su zajedništvo i argumentovani dijalog nešto na što nas obavezuje i ustavno opredjeljenje ekološke države, potvrđena Arhuska konvencija, ali i činjenica da katastrofalno stanje u oblasti upravljanja otpadom nanosi ogromne štete cjelokupnom drušvu.
Ekološki pokret ,,OZON”
Povezani linkovi: