Predstavnica Ekološkog pokreta “OZON“, Biljana Kecojević, u periodu od 11. do 18. maja 2013. godine, u okviru Škole demokratskog rukovođenja, organizovane od strane NVO Građanska alijansa, boravila je u Norveškoj (Oslo i Lilehamer), gdje je modul pod nazivom „Odgovorne institucije“ dobio svoj primjer dobre prakse i dobrog upravljanja.
U Lilehameru, u Nansen akademiji čula su se predavanja o političkom sistemu Norveške , njenom unutrašnjem uređenju i spoljnoj politici.
Učesnici su posjetili i norveški „GLOR“, firmu koja se bavi reciklažom i tretmanom komunalnog otpada. Uvjerili se da postojanje sanitarne deponije može biti i realnost ali u sistemski uređenom društvu.
U Oslu su upriličene posjete institucijama, Parlamentu, Norveškoj kući mira, i Sindikatu, kao i sastanci sa predstavnicima dvije najveće političke partije Laburistima i Konzervativcima.
U periodu od 23. do 25. maja 2013. predstavnica Ekološkog pokreta „OZON“, u Srajevu, prisustvovala je i regionalnoj konferenciji organizacija civilnog društva iz 7 zemalja Jugoistočne Evrope – POINT 2.0 Konferenciji – Politička odgovornost i nove tehnologije, organizovane od strane UG „Zašto ne“ iz BiH u saradnji sa CRTA-om iz Srbije, Metamorphosis-om iz Makedonije, Centrom za demokratsku tranziciju iz Crne Gore.
Teme i panel diskusije otvorene na POINT konferenciji, multimedijalne prezentacije i workshopovi, kao i učešće aktivista civilnog društva iz cijelog svijeta akcentovali su mogućnost korišćenja novih tehnologija u svrhu monitoringa odgovornosti vlasti, dostupnosti podataka kao i upotrebi tehnologija radi zagovaranja monitoringa različitih nivoa vlasti. Sa aspekta zaštite životne sredine, primjena novih, modernih tehnologija znači i novu dimenziju kada je u pitanju praćenje oblasti godinama pogodne za različite vrste manipulacija.
Sve sesije bile su otvorene i za online zajednicu kroz konstantni live stream na zvaničnoj stranici konferencije.
U periodu od 28. do 29.maja 2013. u organizaciji OSCE Misije i Ekonomske komisije UN-a za Evropu , u Sarajevu je održana i dvodnevna radionica na temu PRTR Protokola pod nazivom “Get your right to a healthy community” kojoj je prisustvovala i naša predstavnica..
O registrima industrijskih zagađivača, trenutnom stanju, bazama podataka, njihovom kvalitetu i validnosti, rizicima i izazovima u oblasti PRTR-a , govorili su eksperti zemalja regiona, država koje su potpisale i ratifikovale PRTR kao i stručnjaci zapadno evropskih zemalja koji su predstavili svoja iskustva no i predstavnici industrije.
Na konferenciji je posebno istaknuta uloga civilnog društva u monitoringu zagađenja životne sredine kao i uloga Arhus Centara i Arhuske konvencije u procesu promovisanja i podizanja svijesti javnosti kada je životna sredina i PRTR u pitanju.
Takođe, prepoznata je i uloga Arhus Centara kao jednog od glavnih linkova PRTR-a u zemljama Jugoistočne Evrope.
Više informacija na: