Ekološki pokret ,,Ozon“ smatra da se građanima Crne Gore ne pružaju kvalitetne i razumljive informacije o procesu evropskih integracija, izazovima koje prate taj kompleksni proces, zašto najveću odgovornost snose izvšna i zakonodavna vlast, koje od samog početka zloupotrebljavaju nadležnosti, sa ciljem prisvajanja jeftinih političkih poena i partijskih interesa.
Nažalost, ni ubjedljiva većina građana, usled stalne socio-ekonomske, političke, a u poslednjih tri godine i zdravstvene krize, ne pokazuje potrebno interesovanje za proces evrospkih integracija, što je posledica borbe za golo preživljavanje.
Zbog cjelokupnog životnog i društvenog ambijenta, kao posledicu imamo i stagnaciju procesa evropskih integracija, što potvrđuju i poslednji izvještaji Evropske komisije, pa smatramo da je od suštinskog značaja uključiti javnost u procese donošenja odluka, što podrazumijeva proaktivan pristup nadležnih institucija, kvalitetnu javnu kampanju koja će za rezultat imati povećan nivo informisanosti i interesovanja građana i zainteresovane javnosti.
Imajući u vidu da se često ističe da je poglavlje 27-Životna sredina i klimatske promjene, najkompleksnije i najskuplje, te da je izražen trend zloupotrebe ekoloških tema od strane različitih interesnih lobija, što je povezano sa ekokriminalom, upozoravamo da se mora dijametralno promijeniti dosadašnja praksa manipulisanja javnosti i proces učiniti transparentnim i razumljivim, naročito kada su u pitanju značajni infrastrukturni projekti u nadležnosti države u koje se ulažu sredstva iz budžeta i kreditnih zaduženja.
Ekološki pokret ,,Ozon“ poziva građane da ne dozvole da budu izmanipulisani i zaduženi zbog projekata koji se realizuju na osnovu kreditnih zaduženja, a pod plaštom opravdanosti zbog evropskih integracija, kakvi su u oblasti upravljanja otpadom i otpadnim vodama, te da budu svjesni da se i oni projekti koji imaju ,,zaštitarsku“ vrijednost, poput proglašenja zaštićenih područja zloupotrebljavaju od strane interesnih grupa. Sve što je neodrživo jeste upravo u suprotnosti sa evropskim integracijama, a posledice su mnogo kompleksnije i dugotrajnije, a ,,penali“ se plaćaju i nakon zatvaranja procesa.
Država u kojoj su vlasti lošim upravljanjem uspjele da obesmisle projekte sa nespornim vrijednostima kakvi su npr. sistemi za prečišćavanje otpadnih voda, komunalna infrastruktura, a koja je pritom Ustavom deklarisana kao ekološka, sigurno nije poželjan partner razvijenim zemljama, pa se ne može očekivati ni ravnopravan status, čime se evropske integracije obesmišljavaju a njeni građani stavljaju u kontekst nepoželjnog tereta.
Očigledno je da se u prethodnom periodu proces evropskih integracija zloupotrebljavao i u kontekstu izdvajanja određenih elita, zašto odgovornost snose i nadležni iz Evropske Unije, koji su očigledno pali pod uticaj onih koji su radili sve da tu međunarodnu zajednicu udalje od građana, pa se nadamo da će aktuelna Vlada Crne Gore, prepoznati potrebu otklona od takvih praksi i da će prepoznati koliko je važno građanima pružiti sve informacije i dobiti podršku javnosti kroz aktivno učešće u procesu donošenja odluka.
Bez argumentovanog javnog dijaloga, nema najboljih odluka, a to je upravo vrijednost koja će Crnu Goru prikazati u najboljem svijetlu i kao demokratsku i ekološku državu, dobrodošlog novog člana evropske porodice, koji donosi benefite a ne probleme.