Ekološki pokret ,,OZON“ je danas dobio potvrdu od Ekološke inspekcije da je ekološka saglasnost, koju je Ministarstvo održivog razvoja i turizma dalo na Elaborat procjene uticaja regionalne sanitarne deponije u opštini Berane na životnu sredinu, istekla 01.02.2013. godine, čime su se stekli uslovi da se ponovi kompletna procedura procjene uticaja na životnu sredinu, uz organizovanje javne rasprave i naravno revizija glavnog projekta.
Ovo je konačan dokaz da je cijela priča o regionalnoj deponiji, koja ,,samo što nije počela da gradi“ već više od dvije godine, bila neutemeljena, jer je plasirana u javnost bez prethodno dobijene građevinske dozvole, što je zakonski uslov.
Po našem mišljenju sada je potpuno jasno da je projekat reginalne sanitarne deponije na lokaciji Vasove vode potpuni promašaj, koji je sem ogromnih sredstava utrošenih za razna dokumenta i radna tijela i komisije, protraćio i značajan vremenski period, što je nemoguće nadomjestiti i zbog čega bi se morala preispitati odgovornost svih aktera koji su umješani.
Kako je prethodnih dana na nelegalnoj deponiji na Vasovim vodama požar značajno pogoršao ionako katastrofalno stanje, zbog čega smo od Uprave za inspekcijske poslove tražili hitnu mjeru zabrane daljeg odlaganja različitih vrsta otpada iz opštine Berane, nadamo se da će i ova naša inicijativa naići na razumijevanje, jer je sada potpuno jasno i da ova lokacija nije pogodna ni za privremeno odlagalište otpada, jer je ta njena namjena bila iznuđena potrebom sanacije, odnosno izgradnjom sanitarne deponije.
Ekološki pokret ,,OZON“ poziva Ministarstvo održivog razvoja i turizma da u Državnom planu upravljanja otpadom, precizno definiše nove lokacije za izgradnju regionalnih sanitarnih deponija, koje su u skladu sa zakonom, i da lokaciju Vasove vode isključi iz opcije, čime bi se na najbolji mogući način pomoglo i građanima a i opštinama sa sjevera Crne Gore, koje su sada taoci nesposobnosti lokalne uprave opštine Berane.
U suprotnom sva odgovornost za buduća dešavanja, upravo će biti na onima koji keriraju politku u ovoj oblasti, i svaki izgovor da je na lokalnim upravama najveća odgovornost za nas neće biti prihvatljiv jer je očigledno da se sa najvećeg nivoa moraju donositi odluke koje će pomoći da se uspostavi sistem pravilnog upravljanja otpadom u Crnoj Gori, pa tek onda krenuti u decentralizaciju nadležnosti.
Nadamo se da će resorno Ministarstvo prije svih, ali i Skupština Crne Gore, kroz nadležni Odbor, prepoznati neophodnost promjena i u samom pristupu rješavanju ovog velikog prblema ali i u kadrovskom dijelu, jer više nije realno čekati da lokalne uprave samostalno stvore potrebnu infrastrukturu.
Podsjećamo da je oblast upravljanja otpadom veoma značajna i u dijelu pregovora za Evropskom Komisijiom, i da poglavlje 27, upravo zbog katastrofalnog stanja u ovoj oblasti, postaje još komplikovanije i zahtjevnije.
Očekujemo da neko snosi odgovornost zbog manipulacija javnosti, kada je projekat regionalne sanitarne deponije u opštini Berane u pitanju, kao i da se javnost obavjesti kakva su alternativna rješenja dok se ne steknu uslovi za uspostavljanje pravilnog upravljanja otpada u Beranama, jer je takođe jasno da Vasove vode ne ispunjavaju uslove ni za privremeno odlagalište.
Ekološki pokret ,,OZON“