U srijedu 24. decembra u Arhus centru Berane organizovan je okrugli sto na temu ,,Praktična primjena Arhuske konvencije u Crnoj Gori“, na kom su predstavnici nevladinih organizacija sa sjevera Crne Gore koji se bave zaštitom životne sredine, razgovarali sa predstavnicima Agencije za zaštitu životne sredine i Ekološkog pokreta ,,OZON“, institucijama u okviru kojih funkcionišu Arhus centri Podgorica i Berane, odnosno Arhus centar Nikšić.
Okrugli sto, organizovan od strane Agencije za zaštitu životne sredine i Ekološkog pokreta ,,OZON“ a uz podršku Misije OSCE u Crnoj Gori, protekao je u izuzetno dinamičnom i konstruktivnom dijalogu na temu protoka informacija i procesa donošenja odluka koje se tiču životne sredine, ali i konkretnih primjera koje se susreću u praksi, odnosno predstavljaju prepreku da se principi Arhuske konvencije efikasno primjene.
Bilo je riječi i o nivou primjene zakona iz oblasti životne sredine, obrazovanja o upravljanju otpadom, uslova u kojima funkcionišu nevladine organizacije sa sjevera Crne Gore…
Direktor Ekološkog pokreta ,,OZON“ Aleksandar Perović, prezentovao je Ekoskop, online servis osmišljen da ohrabri građanski ekološki aktivizam.
On je objasnio da će prijave koje budu predate putem Ekoskopa, a za koje postoji osnova za dalje procesuiranje, biti vidljive na portalu Ozona, gdje će javnost biti obaviještena i o daljim koracima u vezi sa tim inicijativama.
“Primjena on-line aplikacija i društvenih mreža, uopšte interneta, u svrhu širenja informacija, veoma je efikasan mehanizam i daje prostor da do izražaja dođe i inovativnost, originalnost i kreativnost. Naš on-line servis Ekoskop je vjerujem dobar primjer kako se proaktivnim pristupom mogu postići dobri rezultati kada je komunikacija sa javnosti u pitanju. Nadam se da će kolege iz lokalnih uprava i NVO prihvatiti naše predloge”, kazao je Perović.
Novinarka “Vijesti” i autorka bloga o Ćemovskom polju, Damira Kalač, prisutnima je prenijela svoja iskustva u promociji ideja putem interneta i društvenih mreža.
“Nekad vam mediji nisu dovoljni i možda neće prenijeti sve što vi imate da kažete o tome što radite. Zato iskoristite internet, napravite svoju web lokaciju, a za dalje širenje tih ideja upotrijebite društvene mreže, Twitter, Facebook, YouTube… Sjetite se da je su neformalne Facebook grupe iz Berana, Luka Berane i Opština Berane, značajno uticale na izborni rezultat u tom gradu. Ni park na Ćemovskom polju u Podgorici danas ne bi bio uređen da nije bilo aktivnog djelovanja na društvenim mrežama”, kazala je ona.
Nakon okruglog stola u Domu za kulturu u Beranama upriličena je projekcija dokumentarnog filma ,,Između rijeke i ljudi“autora Mladena Ivanovića, koji se bavio problem neuređenog smetlišta na Vasovim vodama i građanskom inicijativom mještana MZ Beranselo.
Bila je to prilika za susret prijatelja i razmatranje aktuelnosti vezanih za upravljanje otpadom.
Ekološki pokret ,,OZON“ gaji posebno prijateljstvo ka mještanima MZ Beranselo koji su tokom svoje borbe za čist vazduh itekako primjenjivali principe Arhuske konvencije, naročito oko organizovanja čuvenog mjesnog referenduma, gdje je bivša lokalna vlast pokušala da im opsrtuiše garantovana prava.